Kanarya Çiftleşme Dönemi Sorunları

Bazı üremede sorunlarından bahsederek karşılaşabileceğimiz bu riskler ile şimdedin tanışalım.

 

  • Kanaryanın Kızışmaması

Kanaryaların kızışmasını geciktiren bir kaç madde sayabiliriz:

a. Hatalı bakım ve beslenme (Protein mamalarının yeterince verilmemesi, e vitamini eksikliği vs.)

b. Olumsuz hava koşulları ve ortam şartları (Havaların sürekli serin ve kapalı olması vs.)

c. Kuşun çok yağlı olması yani çok kilolu olması

d. Kuşun sağlık sorunları olması veya ara tüy yapması

e. Bit ve Akar gibi dış parazitlerin varlığı

(Bu maddelerin nasıl olması gerektiği ve doğru uygulamarı ''kanarya bakım'' ve ''üreme'' menülerimizen inceleyiniz )

Damızlık kuşlar bir önceki yılın yavrusu ise, dişi kuşların en az 10 aylık, erkek kuşların 7 aylık olmaları gerekir. Temmuz ve sonrasında alınan yavrular bir sonraki yıl daha geç kızışacak, hatta daha geç ağız yavrular kızışmayacaktır. Bu nedenle, doğru damızlık seçimi son derece önemlidir. 

Bazı kuşlar eşlerine daha fazla bağlıdır. Yeni eşi kabullenmeyebilirler. Dolayısıyla bu kuşlarda özellikle aynı sezonda farklı eşlerin denenmesi herhangi bir sonuç vermeyecektir. 

Kuşlar sağlıklı, ortam yeterince ısı ve ışık miktarına sahip ise, kuşların eşleşmemesi için herhangi bir sebep yoktur. Bu gibi durumlarda sabırlı olmak gerekir. Geç eşe gelen kuşları hazırlamak için piyasada pek çok ürün mevcut olsa da, genellikle bu katkılara gerek olmaz. 

Bazen, ne yaparsanız yapın bazı kuşlar kızışmaz. Bu kuşlar için yapılabilecek en iyi şey, kuşa fazla yüklenmeden, katkılara boğmadan, sürekli yeni eşler denemeden, sürekli yerini değiştirmeden "oluruna bırakmak"tır.

 

  • Kanarya Yumurtlayamama Problemleri

Bu sorun daha çok genç kuşlarda yaşanır. İkinci ağızda daha çok görülür. Kuşların aşırı yağlı olması, yumurtlamayı zorlaştırabilir. Bazen, herhangi bir nedenle korkmuş, strese girmiş kuşlar da yumurtlamakta güçlük çekerler. Kuş yuvalıkta yatmasına rağmen, bir türlü yumurta yapamaz. Yuvayı örmüş, eşleşmiş kuşların bir hafta sonra yumurtlaması beklenir. Eğer kuşlar henüz yumurtlamadıysa, alt kısımlarını kontrol etmek gerekir. Alt tarafı incelendiğinde yumurta şişliği bariz şekilde görülebilir. Kuşun uzun süre yumurtlayamaması ölümüne neden olabilir. Kuşun fiğ bölgesine zeytinyağı sürülmesi genellikle işe yarayan bir yöntemdir. İleri vakalarda karın bölgesine masaj yapılarak, yumurtanın atılması sağlanabilir. Zor ve sabır gerektiren bir iştir, dikkatle yapılması gerekir. Bu konuda youtube'da videolar bulunuyor, gerektiğinde referans alınabilir.
 

Böyle bir kanarya yumurtlayamama problemi ile karşılaşırsanız aşağıda yer alan ''yumurta tıkanması operasyon'' isimli videoda ki gibi müdahale edebilirsiniz.
 
 
  • Kanarya Kabuksuz, Boş Yumurtalar

Fark edilmesi zor olabilir. Zira kabuksuz yumurtayı kuşlar genellikle kafes tabanına bırakır ve dışkı ile karıştırılabilir. Bu sorunun yaşandığı kuşlar bir şekilde korkmamış, herhangi bir stres yaşamamışlar ise, genellikle kalsiyum eksikliğinden şüphelenilir. Yumurtlama döneminde kuşların yeterli derecede kalsiyum almaları gerekir. Bu, kafese asılan kalamar kemiği ile ya da piyasadaki kalsiyum katkıları ile sağlanmaya çalışılır. Ayrıca, yiyeceklerde eser miktarda bulunan kalsiyumun vücut tarafından sentezlenebilmesi için kuşun yeteri miktarda D vitamini alması gerekir. Dolayısıyla bu durumdaki kuşlara D vitamini takviyesi yapılabilir. D vitamininin fazla verilmesi de zararlıdır. Bu nedenle, kuşlar için hazırlanmış olan vitamin karışımlarını kullanmak daha güvenli olabilir. 
 
 
  • Kanarya Dişinin Yuva Örmemesi

Sıklıkla rastladığımız bir sorundur. Kuşun yeterince hazır olmadığı düşünülese de, genellikle acemi dişilerde çok rastlanan bir sorundur. Kuş, yuvalığa konulan keçeyi söküp atar, bazen sürekli didikler. Yuva için konulan iplerin tamamını alıp yerlere atabilir. Öncelikle keçenin yuvaya dikilmesi, kuşun söküp atmasını engeller. Bazı dişiler yuva malzemesinde seçicidir. Bu durumda verilen yuva malzemesi değiştirilebilir ya da kafese farklı yuva malzemeleri asılabilir. Ben genellikle bir sepet keten ip, bir sepet pamuk-didiklenmiş keçe karışımı koyuyorum. Kuş, beğendiği malzemeyi kullanarak yuvayı örer. Bazı dişiler de yuvaya fazla özenmez, bir kaç iple ördüğü yuvaya yumurtlar ve böylece yavrularını büyütür.
 
Bazen, eşe atılmayan dişilere yuvalık ve malzeme konularak yuva örmeleri sağlanarak, bu tip yuva örmeyen kuşların kafesine konabilir. Pek çok dişi hazır yuvayı kendine göre ufak dokunuşlarla modifiye ederek kullanır. 
 
Dişinin yuva örmemesi çok da büyütülmemesi gereken bir sorundur. Eşleşen, yumurtlayacak kuş bir günde bile yuvayı mükemmel şekilde örebilir. Sabırlı olmak gerekir. 
 
 
  • Kanarya Annelerin Yavruyu Yolması

Dişi kuşların zaman zaman yavruları ya da erkeği yolduğu görülür. Genellikle de çok iyi bakıcı olan annelerde bu duruma rastladım. Bunu yapan kuşlar, yavrularda yalnızca kanat ve kuyruk tüyleri kalana kadar yolmaya devam edebilir. İlk yavrular 15 günlük olduğunda, kafeste ikinci yuvalık için yeterince malzeme bulundurmak gerekir. Alınacak ilk önlem budur. Fakat bu da kuşların yolunmasını engelleyemeyebilir. Bu sorunu yaşayanların uygulayabileceği iki çözüm vardır. Birincisi, yavrular anaç kuşların olduğu kafese asılan büyük banyoluklara alınır. (Bu banyoluklar taşıma kafesi boyutunda olan, bir yanında tel olmayan büyük banyoluklardır;  plastik olanlar ile karıştırılmasın.) Anne ya da baba yavruyu tellerin arasından beslemeye devam eder. İkinci çözüm daha basittir: Piyasada yavruların üzerine sıkılan acı spreyler bulunmaktadır. (Versele Lega-No pick gibi.) Bu spreyler sıkılarak yavruların yolunması önlenebilir.  
 

Anaç kanaryaların yavru tüyünü yolması her üreticinin başına gele bir sorundur. Bu sorun çok can sıkıcı olabilmekte çünkü dört gözle bürüymesini beklediğimiz yavruların tüyleri yolundukça içimiz acımaktadır.

Öncelikle bilmemiz gereken kanarya tüy yolma sorunu nun bir çok sebebi olabilir ve bazen ne yaparsak yapalım bunu engelleyemeyiz. Ancak kuş tüy yolma sorununu çözmek için elimizden geleni yapmamız önemlidir. Umarım alacağımız tedbirller ile bu sorunu aşabiliriz.

Kanaryalar neden tüy yolar;

a. Vicutlarında bazı amino asit yada enzim lerin eksik olmasından dolayı kanaryalar yavruların tüyünü yolabilir bu sorunu gidermek için amino asit bakımından zengin gıda veya takbiyelerin kullanılmasını öneririm. Örnek vermek gerekirse kanarya tüy yolma sorunun da soğan kullanabiliriz, soğan amino asit açısından zengindir ve kafese 1/4 oranında soğan oyarak  3-4 günde bir değiştirebiliriz. Bir başka kullanabileceğimiz şey ise tuz dur. Kafeste tuz kayası olmasının bir çok açıdan kuşlarımıza faydası vardır ancak kaya tuzu olması önemlidir ve bir parça en az bir yumurta büyüklüğünde olmalıdır, fazla tuz tüketimi kuşu öldürür, kaya tuzu kullanılması bu nedenle önemlidir, fazla tüketilemez.

 

b. Anaç kanaryaların yeni yuva örmesi amacı ile kafeste yeterli çeşitlilikte yuva malzemesi olması önemlidir, bazı anaçlar yavruları yeni yuva örmek için yolar. Bu nedenle kafeste bir den fazla çeşit yuva malzemesi olsun. Örnek; pamuk, yuva ipi, hindistan cevizi lifi, kağıt, peçete vs

 

c. Stres; can sıkıntısından yolabilirler :) bu durumda tek yapabileceğimiz kuşumuzu strese sokacak ortam şartlarını düzeltmektir. Mesela tüneklerin yakın olması, yetersiz besin verilmesi, fazla saatlerde ısış alması, gürültü vs. Bu sorun çözülmesi kolay bir sorun değildir.

 

d. Tüm bu önlemlerin yanında pet shop larda ''no pick'' isimli bir ilaç vardır, yavru kuşların tüylerine uygulanır ve tadı acıdır. Bu ürün kullanılabilir.

 

 
  • Kanarya Annenin-Babanın Yavruları Beslememesi

Bazı acemi dişiler, yumurtadan yeni çıkan yavruların üzerinde yatar ve beslemez. Yavruların çıktığı ilk gün için bu normal bir durumdur. Yavruların kursakları boş görünür. İlk 1-2 gün anneler yavrulara yalnızca kursak sütü ve çok az gıda verirler. Ancak 3. günden itibaren beslenmeyen yavrular ölür. Bu kuşlara elle besleme maması ile takviye yapılsa da, ilk günlerde neredeyse her saat başı beslenmesi gerektiğinden, bu kuşların yaşatılması zor olacaktır. En iyi çözüm, bakıcı kuş kullanılmasıdır. 
 
Bazı anneler de çok fazla sayıdaki yavruyu eşit büyütemez. Genellikle iki yavru 10 gün içinde diğer yavruların iki katından iri hale gelirken, küçük kalan yavrular anneden yem alamaz ve gelişmeleri durur. Bu ancak, kuşların çok iyi takip edilmesi ve küçük kalan yavruların, yavru besleme mamaları ile takviye edilmesi ile aşılabilir. 
 
Yavrular 15 günlük olduğunda anne ikinci kuluçka hazırlığına başlar. İkinci kuluçkaya yatması 20. günü bulabilir. İkinci kuluçkaya yattığı andan itibaren yavruları beslemeyi bırakır. Bu görev artık babanındır. Fakat bazı babalar yavruları beslemez ve bu da ölmelerine neden olur. Bu kuşlar için elle besleme dışında yapacak bir şey yoktur. Bu çift üretimde kullanılacak ise yumurtalar bakıcı kuşlara kaydırılmalı ya da yavrular yumurtadan çıktıktan sonra baba ayrı bir kafese konmalıdır. Böylece dişi kuş yeme düşünceye kadar yavruları tek başına büyütür.  
 
kanarya yavrusu neden ölür
  • Kanarya Yumurtada Gelişen Yavruların Yumurtadan Çıkamaması

Bu durumun bir nedeni fazla kalsiyum takviyesi, bir diğer nedeni ise ortam da ki nem miktarının yeterli olmamasıdır. Bu riskin minimize edilmesi için otomatik nem ölçer ve düzenleyici makineler mevcuttur. Ancak hiç bir şey yapılamıyorsa yumurtadan yavru çıkmadan 1 gün önce, çok çok az miktarda suyla yumurtalar ıslatılabilir. Elimizi ılık su ile ıslatıp yumurtalara dokunmak yeterlidir. Olması gereken nem miktarını    ''kanarya bakım-ortam-nem''    sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Sık karşılaşılan bu problemde yumurtadan yavru çıkmayınca,yumurta kırılıp bakıldığında yavrunun tamamen gelişmiş olmasına rağmen ölü olduğu görülür. Bu olayın birkaç nedeni vardır. Kusurlu veya eksik beslenme sonucunda embriyo gelişse bile çok güçsüz kalıp kabuğu kıracak gücü bulamaz. Bir başka neden yumurta kabuğunun sert olmasıdır. Bir başka sebep ise, yumurta kabuğunun çok kuru (nemsiz) olmasıdır. Bu nedenle nem ölçmek için ve nem dengesini saptamak için cihazlar mevcuttur. Kümeste eğer var ise kaloriferin üzerine bir kap içersinde su koyularaktan kümes nemlendirilebilir.

kanarya yavrusu yumurtadan çıkmıyor

  • Kanarya Ara Tüy Problemi

Yanlış beslenme, ani hava değişiklikleri, ortam değişimi, yem değişimi gibi nedenlerle olur. Kuşlarımız tüy dönemi olmamasına rağmen tüylerini dökmeye başlar. Bu durumda erkekler ötümü keser ve dişiler artık üreme iç güdüsünü kaybeder. Bu durumda ki kuşlardan üretim sezonunda yavru alınamaz. Bu nedenle kuşlarımız nasıl ve hangi şartlarda beslenmelidir sorusu daha da önem kazanıyor. Bu şartları ''Kanarya Bakım'' menümüzden inceleyebilirsiniz.

 

  • Kanarya Bit / Akar

Yumurtada yatan anne sık sık, aniden folluktan kalkıp kaşınmaya başlıyorsa, geceleri kafeste kuşlarınız huzursuzsa, rahatsızmış gibi yavrularınız 2 - 3 günlükken ölüyorsa, kuşlarınızda ani hareketler izliyorsanız ve çok huysuz davranıyorlarsa ayrıntılı bir bit kontrolü yapmanız gerekmekir. Bitler genellikle tünek başları, mamalık köşeleri, kafesin köşeleri, folluk ile yuva melzemesinin arasına saklanırlar. Buraları iyice inceleyin ve hareket eden minicik siyah noktalar görürseniz bunlar bittir. Bazen kırmızı kan bitleri de bulaşır ve bunlar yetişkin kuşları bile öldürebilir. Bu durumda acil müdahale gerekir; öncelikle kullanabilceğiniz çeşitli ilaçlar mevcuttur. Ardap gibi sprey ilaçlar ile kafes ilaçlanabilir. Bu ilaç yavrularınız dahil kuşlarınıza bir zarar vermeyecektir. Tabi kuşların ağzına ve gözüne, yemliklere, suluklara sıkmamaya dikkat edelim. Tüm kafes ve ekipmanlarımıza uygulanmalıdır.

 

Bit konusunda, henüz yuvaya bulaşmadan önlem alınması temel kuraldır. Düzenli olarak kafeslerin ilaçlanması, özellikle üreme döneminden önce detaylı temizlik yapılması gereklidir. Kümese yeni alınan kuşlar da bir süre karantinada tutulmalıdır. 

Bit için ilaçlama yaparken ölçülü olmak gerekir. Aşırı uygulanan ilaçlar kuşları, özellikle yavruları öldürebilir.

ÜRETİM MENÜSÜNE GERİ DÖN

Kanarya Üretim Dönemi Sorunları

buy liquid cialis

<a href=https://cialiswwshop.com/>cialis on sale in usa</a>
sodaTaddy 26.08.2021

compare cialis generic cialis

<a href=https://cialiswwshop.com/>generic cialis no prescription</a>
sodaTaddy 05.08.2021

rx cialis low price

<a href=https://vslevitrav.com/>levitra prezzi</a>
sodaTaddy 18.07.2021

İlk ağızdan aldığım yavruların üçü de yaşamadı. İkinci ağızda yavrular çıkmaya başlayınca erkeği ayırdım. bu sefer üç yavrudan bir tanesine bakabildi .şuan üçüncü agizi aldım ve üç tane yavrum vardı ikisi öldü ve bir tane kaldı.ndn bakmıyor yavrulara.

Bu konuda neler yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.
Hakan 29.06.2021

comparison viagra and cialis

<a href=https://vsviagrav.com>viagra sensitivity[/url]
sodaTaddy 26.06.2021

Kanarya

Kanaryam birinci yumurtasını yaptı ama ikinci yumurta için iki gündür yatması na rağmen yapamıyor.ne yapabilirim yardımcı olur musunuz lütfen acil cevap
Mehmet 25.06.2021

Yavru cıkmıyor

Selamlar benim kanaryamın maşşallahı var devam lı 4 yumurta cıkartıyor ilk basta 3 yavru aldım ama daha sonrasında alamadım yumurtalar boş cıkıyor neden olabilir
Kadir boz 16.06.2021

viagra cialis generica

<a href=https://vsamoxilv.com>[/url]
sodaTaddy 12.06.2021

cheapest cialis daily price

<a href=https://priligyset.com/>dapoxetine price[/url]
sodaTaddy 25.05.2021

Dişi kanarya 4 yaşında kuluçkaya yatıyor fakat hiç yumurlamadı kısır olabilirmi tedavisi varmıdır kuşumu çokseviyorum yavrusunun olmasını çok istiyorum bana yardımcı olursanız çoksevinirim

Yorumunuzu bekliyeceyim
Fatma 16.05.2021
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Yeni yorum

To Top