Hayvanlarda Tuz İhtiyacı&Faydaları

Kuşların Tuz İhtiyacı ve Tuz Faydaları

Kanarya tuz yermi ? 
Kanarya tuz yemelimi ?
Kanarya tuz yerse ne olur ?
Kanarya hayatında tuz gereklimidir değilmidir bu yazı ile anlamaya çalışalım;

Yaşam süreçlerinde tuz vazgeçilmez bir yere sahiptir. Sodyum klorür vicudun sıvı dengesini sağlamasının yanı sıra sodum ve klorun kaynağı olarak organizma için gereklidir. Sıvı dengesini iki başlık altında inceleyebiliriz ;

a. Emilmiş Su Miktarı (tuzsuz olarak)

b. Yuğaltılmış Tuz Miktarı

Bu dengelerin kurulabilmesi için kafeslerimizde su ve tuz taşı olması gerekliliği vardır ki kuşlarımız gerekli tuz ihtiyaçlarını elde edebilrsin. Tuz taşı doğaldır, sofra da kullandığımız tuzları kafeslerimize koymamak konusunda bir uyarı yapma ihtiyacı hissettim :) Yanlış kullanılan ilaç ve diğer malzemeler ishal, böbrek yetmezliği gibi bir çok soruna yol açabilmektedir.

İlk tuz kayası konulduğunda kafese kuşlarımız çok fazla ilgi gösterebililir eğer vicutlarında tuz eksikliği çok fazla ise. Tuz kayasınden cok miktarda kısa sürede kopartıp tüketemiyeceklerinden vicuda tuz alımı kademeli ve yavaşça gerçekleşir. Tuz kayası yerine toz halinde tuz kullanılmaması bu nedenlede önemlidir çünkü kısa sürede yüksek oranda tuz alımı kuşumuzu ölüme götürebilir.

Toz halde tuzu fazla dozajda uygulamayacağınızı düşünüyorsanız suluklara veya kuş kumuna da tuz karıştırılabilir.Fakat özellikle yavru zamanı bu dozaj ayarlanamazsa yavrular 10 günlükken ishal olurlar ve yuvanın etrafını sulu dışkı kaplar ancak hastalanan kuşlarda görüldüğü gibi kuş zayıflarmaz, korkulacak bir şey yoktur; tuzu kesmeniz yeterli olacaktır. Bu nedenle bence yine de toz tuz kullanımı yerine tuz kayası kullanmanızı öneririm.

Birçok yetiştirici kümeslerinde karışık kuş kumları olduğunu, çakıl/mıcır verdiklerini, granit parçaları kullandıklarını söylemektedir ve bunun yeterli olduğunu öngörürler. Ancak bunların hiç birinde sodyum klorür yoktur.

Tuz Eksikliği Görülen Kuşlar

Tuz eksikliği ile kuşlarımız gereğinden fazla su içme ihtiyacı hissderler ve buna bağlı su bazlı sürgüne yakalanırlar. Bunun sonucunda da daha fazla su kaybına bağlı zayıflık oluşur, tüyler yumuşaklığını kaybeder, üreme yavaşlar, yavrularda tüy yolma olayları artmaya başlar, kas yapısı bozulur.

 

Source of pictures https://mybeautifulworldblog.com/2013/10/29/birds-using-salt-blocks/

Kanarya Tuz İhtiyacı & Tuz Faydaları

Yorum bulunamadı.

Yeni yorum

To Top